13.-14. juuni 2025                      TANTSUKONVERENTSI PROGRAMM
est/eng  









Reede, 13. juuni Kärt Koppel & Henri Hütt Mona Tärk  Helena Atkin  Kirte Jõesaar  Kaspar Aus Rasmus Jensen  Keity Pook 
Laupäev, 14. juuni Sofia Filippou Shion Yokoo Margaret Tilk Lisanna Lajal Kai Valtna  vestlusring



Reede, 13. juuni



Kärt Koppel  &  Henri Hütt

(Analüütilise/poeetilise/konstruktiivse/eksperimentaalse/___) kriitika võimalikkusest kaasaegsete etenduskunstide väljal. Teater. Muusika. Kinos. kirjutatud triloogia remixid ja selgitused.
60 min


Mona Tärk

Maurice Merleau-Ponty’d tuntakse 20. sajandi filosoofiamaastikul keha olulisuse edendajana. Sel aastal möödub 80 aastat tema peateoste hulka kuuluva “Taju fenomenoloogia” avaldamisest. Filosoofi uurinuna, tundub mulle, et pikast ajavahemikust hoolimata pole seda 1940ndate teost veel parimal viisil ammendatud. Ühe uurimusvõimalusena huvitab mind teose läbi töötamine kehaliselt. Töötoas valin “Taju fenomenoloogiast” tsitaate, mida osavõtjad saavad oma liikumist mõjutavate score’idena kasutada. Koos saame uurida, kuidas ihufenomenoloogia kehas väljendub ja kuidas kehast lähtuvad kogemused jagamisel taas verbaliseeruvad. Uurime meeli, välisust ja ekstaasi, väljendust ja avatust teistele ning häälestume “maailma laulule”.
45 min


Helena Atkin 


Noodikiri on pikka aega olnud usaldusväärne vahend kontseptsiooni ja heli vahel, vältides suulise traditsiooni piiranguid, et kindlustada ammu möödunud meloodiatele hauatagune elu. Selle vaieldamatu edu eelnimetatud rollis on aga jätnud noodikirja eelkõige seotuks muusikaga, võib-olla juba sees olevate võimaluste hägustumisega.

Läbi žestide objektiivi jälgib see esitlus neid tindivorme, kui need ulatuvad oma looja kehast pealtvaataja kehani, kandes endaga kaasas tervet hulka keerukalt põimunud, kuid mitte tingimata muusikalisi ajalugusid ja potentsiaale.

30 min







Kirte Jõesaar

Puhka oma pead minu süles


Möödunud kolme aasta vältel olen ikka ja jälle kippunud end asetama andja või (teenuse-)pakkuja rolli, kehastudes kord tohtriks, kord õeks, siis hooldajaks, ingliks või (surnu)pesijaks, jäädes alati kuhugi enese ja tegelaskuju vahele ambivalentsena toimetama. Olen püüdnud täita tühimikke, mis igapäevaelus katmata võivad jääda, ning moondunud aseaineks, lootes mingit laadi turgutust pakkuda. Oma praktikas tunnen huvi pooltehislike kohtumiste vastu; suhte vastu, mis tekib teenuse osutaja ja kliendi, andja ja saaja, etendaja ja publikuliikme vahel. 

Ettekande teoreetilises osas tutvustan tänaseks tabatud otsinguid ja leide, olles olnud kantud uudishimust uurida igatsust läheduse, hoituse ja hoolitsuse järele. Tegevuslikus osas katsetame hoole- ja võimudünaamikatega koos liikumise kaudu.

90 min



Kaspar Aus

Minu ettekanne on püüd publikule avada oma loomingut nii visuaalkunsti kui koreograafia vaatenurgast, analüüsides kohapeal valikuliselt vabas vormis ühte näitust ja ühte etendust.
45 min



Rasmus Stenager Jensen

Milline võiks olla kehaline toiduvalmistamine? Ja mis juhtub, kui hakkame lisama tantsu ja koreograafia teadmisi toiduvalmistamisse? Kas toiduga saab olla ka muid suhteid peale tarbimise? Ja mis põhjustel on oluline sellega tegeleda? Keda võiks pidada mikrobioloogiliseks koreograafiks? Mis on lähedus toidu ja toiduvalmistamisega? Mis on kääritamine? Mis siis, kui toiduvalmistamine tuleks sõna otseses mõttes meie kehadest või kui keha oleks meie köögiks? Kääritame koos nende küsimustega mõned väiksed toidupurgid.
75-90 min



Keity Pook
Konverents × Vaskjala residentuur

Nunnudus


Konverentsile eelneva kahenädalase residentuuri jooksul Vaskjala Kunstiresidentuuris laiendan ja täiustan materjale, mis on välja töötatud minu varasemate uurimisresidentuuride käigus Inglismaal. Esimesel nädalal keskendun liikumise uurimisele, teisel nädalal integreerin teksti ja heli, tehes kaugkoostööd elektroonilise muusika helilooja ja DJ Harry Wright`iga aka Mun Sing.

Minu uurimistöö käsitleb nunnudust ja selle mõju ühiskonnale – kuidas see kujundab identiteeti, kutsub esile emotsioone ja omab mõjuvõimu vaatleja üle. Uurin nunnuduse seoseid õnnelikkuse, süütuse ja kõhedust tekitava tundega ning hüperseksualiseerimisega digikultuuris. Projekti eesmärk on defineerida, mis on nunnu tants, pakkudes loovaid vaatenurki transformatsioonilise, agentiivsuselise ja mängulise performance’le kaasaegsetes (online) esinemispraktikates.
jagamisviis ja aeg veel selgub



Laupäev, 14. juuni


Sofia Filippou

Karen Barad’i ja Erin Manning’u kirjutistes juurdunud praktika keskendub liikumise ja taju koosmõjule, püüdes suhelda sellega, mis meie aja kehades elab, neist läbi vibreerib ja neid kujundab.

Mida tähendab lubada liikumisel kehastuda/keha(sid) luua? Millised on viisid, kuidas me saame praktiseerida liikumist kui katset olla kaasaegse keha(ga) kogejaks?
Kuhu me siit edasi läheme?

75 min



Shion Yokoo

Oma ettekandes tahaksin tutvustada kaasaegsete etenduskunstide märgikäitumist, mida nimetan antiteatraalsuseks, ja mõtiskleda nende üle koos osalejatega. Esinemisolukord sõltub sellest, milline on unikaalne märgistruktuur kui selline, eristades seda igapäevaelust väljaspool lava. Isegi igapäevased funktsionaalsed märgid võivad muutuda kunstilisteks märkideks, mille mehhanismi märkide märgina uurivad Petr Bogatõrev ja Erika Fischer-Lichte. Tänaseks olen täheldanud, et nendele kunstilistele märkidele lähenetakse keerukamalt ja see võib olla üks kaasaegse etenduskunsti tunnuseid.
45 min



Margaret Tilk  

Poisu, sa paned oma maasturi põlema. 

2023. aasta suvi oli põhjapoolkera ajaloo kuumim, metsad nii USAs, Venemaal kui Kreekas põlevad, Rwanda, Kongo, Belgia on pidevalt üleujutatud ning Filipiinidel, Indoneesias ja Indias hävib elurikkus kiirenevas tempos. Meeleavaldusi piiratakse uute seadustega, kliimaaktiviste vaigistatakse kohtu ja politseiga ning mõningates riikides aktivistid lihtsalt “kaovad” (Berglund et al., 2024).

Kontrolli otsimine olukorras, kus sult on ära võetud igasugune võime situatsiooni kontrollida. Kliimaõigluse tagaajamine riigis, kus rahvusautoks on linnamaastur ning rahvuskangelasteks kiirete arvutitega noored mehed ja õigel ajal õiges kohas olnud vanad mehed. Rõõmu ja helgema tuleviku väljanõudmise meetodite otsing.

Tegemist akadeemilise poeetilis-poliitilise loenguga, mis on Margareti Kanuti Gildi SAALi residentuuri showingu täiendatud versioon ja jätk otsingule, mille üheks etapiks oli teadusartikkel:
https://doi.org/10.17645/si.9042

45 min


Lisanna Lajal  

Ettekandes annan lühiülevaate 2024. aastast eesti tantsuteatris ja esietendunud lavastuste retseptsioonist. Ettekande eesmärk on tõmmata huvi ja fookus lavastuselt arvustusele kui kunstivormile
ja ühele vähestest tantsu talletusviisidest. Erinevalt klassikalisest sõnateatrist ei jää tantsulavastusestenamasti teksti või muud materiaalset jälge, seega arvustus ja heal juhul videosalvestus on ainsad viisid
juba toimunud teatrisündmustele läheneda. Ettekandest saab teada, mitu lavastust esietendus? Mis on
keskmine arvustuste arv? Kes ja kus kirjutab? Mida peavad kriitikud märkimisväärseks?

20 min 
+ 10 min vestlus



Martha Graham, 1948
Kai Valtna

Kaasaegne ühiskond, mis rõhutab, et elu on elamisväärne ainult iseendale truuks jäädes, teeb autentsuseihalusest eesmärgi iseeneses. "Ootus, et meist igaühel on rikas ja kordumatu, fantaasiatest, mälestustest, tunnetest ja unistustest koosnev „siseelu“, mis määratleb meie autentse mina ja seisab välisest maailmast täiesti eraldi, on Freudi-järgses maailmas saavutanud antropoloogilise üldistuse ja epistemioloogilise eelduse staatuse,“ on öelnud meditsiiniajaloolane ja sotsioloog Monica Greco.

Oma  kordumatusse siseilma ja  stuudioeraldatusesse  sulgunud  tantsija on vähemalt Martha Grahamist alates suuresti määratlenud ka tantsu ja tantsija kuvandit. Ometigi meeldib meile tantsu puhul rääkida, et see liidab ilma ja  inimesi, ülendab ja ühendab kogukondi, ühesõnaga, rõhutada tantsu sotsiaalset võimekust individualistlike ambitsioonide ees. Siin peitub minu jaoks mingi intrigeeriv vastuolu. 

Lääne kultuuris levinud ettekujutuse järgi saab autentsust, nimetatagu seda rikkumatuseks, aususeks, eheduseks või veel kuidagi muud moodi, leida enamasti läbi kurnava sisekaemusliku teekonna, sest lõplik tõde asub meis enestes. Teekond, mis sarnaneb mõneti tantsija omale professionaalsuse saavutamiseks ning mida võiks samuti iseloomustada läbi kurnava üksildusetunde. Ka siin jõutakse tihtipeale pärale ühiskonnast irdumise hinnaga.

20 min 
+ 10 min vestlus




Kõik osalejad  

Vestlusring:

Mis on praegu toimumas?

 
Koondumine ühisesse ringi, et koos kahe päeva programmi seedida ja kaardistada, joonistame välja peavoolud ja märkame esmapilgul eristuvat. 

kuni 2 h :)